Siatkówka

Dyskopatia przez siatkówkę

Redakcja 4sport.net.pl

Kręgosłup na krótko trafił na pierwsze strony gazet, stał się główną wiadomością serwisów informacyjnych i internetowych. Bo, kiedy Michał Winiarski, kapitan naszej reprezentacji w siatkówce, nie mógł wstać w trzecim secie meczu Polska - Iran, cały kraj zamarł. Przyjmujący biało-czerwonych opuścił halę wspierany przez fizjoterapeutę i wydawało się, że uraz może być poważny.

Na szczęście w przypadku Winiara rezonans magnetyczny nie wykazał niepokojących zmian. Doszło do spięcia mięśniowego i siatkarz po zabiegach fizjoterapeutów powrócił do gry w kolejnych meczach mistrzostw. Ale niestety poważne kontuzje kręgosłupa i kończyn w siatkówce, to codzienność.

Trening ponad siły

Siatkarze ciężko i intensywnie trenują. Winiarski wspominał, że kiedy reprezentację prowadził Raul Lozano, harowali kilka godzin dziennie. Jeśli dołożyć do tego brak czasu na regenerację i stres, ryzyko kontuzji rośnie.

- Wyskok do ataku i silne zbicie piłki wymaga odchylenia całego ciała w tył. W tych momentach, często dochodzi do urazu. Kluczowy jest też moment lądowania. Upadek na nierówną powierzchnię - stopę przeciwnika lub kolegi z drużyny, to wzmożone ryzyko skręcenia stawu skokowego i kolanowego - mówi dr Mariusz Śmigiel, ortopeda i traumatolog z Katowic, jeden z nielicznych specjalistów w Polsce w zakresie zabiegów małoinwazyjnych i operacji kręgosłupa.

Rwa kulszowa

Przeciążenie stawów kręgosłupa, może powodować zmiany zwyrodnieniowe, a te mogą skutkować ischialgią, czyli rwą kulszową. By się objawiła wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się lub potknięcie. Objawia się natychmiast ostrym bólem, który jest tak silny, że uniemożliwia ruch.

Wzmaga się dodatkowo przy każdym, nawet najdrobniejszym ruchu, a szczególnie dokuczliwy jest w nocy. Wszystko to efekt ucisku na nerw kulszowy, który powstaje z połączenia kilku korzeni. Te wychodzą z kręgosłupa i łączą się w jeden duży nerw biegnący wzdłuż nogi, dlatego dolegliwości odczuwalne są także w niej.

Ból kręgosłupa

Przyczyny ucisku na nerw kulszowy mogą być różne. Najczęściej są to właśnie zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa i wypadnięcie krążka międzykręgowego (dysku).

Rwie kulszowej towarzyszy skurcz mięśni przykręgosłupowych, co wzmaga ból. W ten sposób organizm stara się chronić kręgosłup przed uszkodzeniem.

- Dolegliwości rwy kulszowej można rozpoznać, jeśli leżąc na wznak, masz trudności z uniesieniem do góry nogi wyprostowanej w kolanie. Po dokładnym określeniu przyczyny dolegliwości, najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne wspierane odpowiednią rehabilitacją. Zdarzają się jednak przypadki, iż konieczne jest wykonanie małoinwazyjnego zabiegu operacyjnego - zaznacza dr Śmigiel.

Dyskopatia

Dyski w kręgosłupie służą do amortyzacji. Przy powtarzających się, częstych obciążeniach związanych z wyskokami i lądowaniami na sztywne nogi, jak w siatkówce, dochodzi do zjawiska absorpcji sił w kręgosłupie, która może prowadzić do wypadnięcia lub przemieszczenia się dysku.

Wypuklina lub przepuklina dysku powoduje ucisk na nerwy, czemu towarzyszy bardzo dokuczliwy ból. Dokładna diagnostyka w postaci rezonansu magnetycznego pozwala ocenić przyczynę dolegliwości. Nierzadko okazuje się jednak, że potrzebne jest leczenie operacyjne. Zabieg przeprowadza się metodą małoinwazyjną, która zapewnia minimalne uszkodzenie tkanek, krótki pobyt szpitalny i szybki powrót do normalnego funkcjonowania.

Zobacz
Komentarze (0)