Zdrowie

Jak aktywność fizyczna wpływa na nasze zdrowie?

Redakcja 4sport.net.pl

Na utrzymanie organizmu w dobrej kondycji ma wpływ wiele czynników. Zaczynając od tego, jakie składniki znajdują się na naszych talerzach, wprowadzania ciała w ruch, ilości stresu, a kończąc na higienie snu. Aby osiągnąć zamierzone efekty trzeba odpowiednio zadbać o każdy z tych aspektów. Jednym z najbardziej zaniedbywanych jest przez wielu aktywność fizyczna, a to olbrzymi błąd. Dlaczego jest tak ważna i na co ma wpływ? Podpowiadamy.

Brak aktywności fizycznej - konsekwencje

Lekarze jak mantrę powtarzają powiedzenie: ,,sport to zdrowie" i mają w tym absolutnie rację. Brak ruchu zwiększa ryzyko pojawienia się między innymi nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, nadwagi oraz otyłości. Światowa Organizacja Zdrowia określiła brak ruchu czwartym w kolejności czynnikiem ryzyka, który jest odpowiedzialny za przedwczesne zgony, jak również ogólną śmiertelność na świecie. Nie dziwi więc fakt, że eksperci Komisji Europejskiej przygotowali dokument traktujący o tym, jak ważny jest ruch zachęcając w nim do wprowadzania go w życie.

Wpływ aktywności fizycznej na nasze zdrowie

Zdecydowanie łatwiej jest wymienić negatywne skutki, jakie niesie ze sobą brak ruchu niż dobrodziejstwa. Mimo że lista jest bardzo długa, to warto zawrzeć w niej chociażby ograniczenie ryzyka wystąpienia schorzeń sercowo-naczyniowych czy też opóźnienie, a nawet powstrzymywanie wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Nie bez znaczenia pozostaje także zmniejszenie ryzyka otyłości oraz występowania niektórych nowotworów, a wśród nich np. okrężnicy, piersi czy też prostaty. Aktywność to także wyzwolenie endorfin, co przejawia się na poprawę jakości naszego samopoczucia.

Ile czasu potrzeba na aktywność fizyczną?

Wiele zależy od kondycji naszego organizmu, od naszych indywidualnych predyspozycji oraz przyzwyczajeń. Ważne jest to, aby wziąć pod uwagę wszystkie schorzenia, wagę, dotychczasowy tryb życia. Najważniejsze jest mierzyć siły na zamiary i sukcesywnie podwyższać sobie poprzeczkę. Kolejna kwestia, to odpowiednie skompletowanie odzieży sportowej, która będzie zapewniała swobodę ruchu, jak i bezpieczeństwo treningu.

W przypadku zarówno kobiet, jak i mężczyzn niezwykle istotną kwestią jest postawienie na wysokiej jakości ubrania sportowe, wykonane z materiałów zapewniających swobodny przepływ powietrza. Ważne jest również to, aby nie pochłaniały one wilgoci oraz nie krępowały ruchów. Świetnie sprawdzą się legginsy, bluzki czy też spodnie wykonane z materiałów termoaktywnych i antybakteryjnych.

Bez względu na to, na jaki rodzaj aktywności się zdecydujemy, właściwe przygotowanie do niej, to kluczowy czynnik wpływający na to czy będziemy w stanie osiągnąć zamierzone cele. W przypadku kobiet ogromną rolę odgrywa także właściwie dobrany biustonosz sportowy. Ten przyczynia się nie tylko do zapewnienia komfortu, ale również bezpieczeństwa.

Artykuł partnera

Zobacz
Komentarze (0)