Inne

5 najważniejszych technologii wykorzystywanych w produkcji spodni rowerowych

Redakcja 4sport.net.pl

Wydaje się, że poza samym rowerem i kaskiem, spodnie są najważniejszym elementem wyposażenia kolarza. To one znajdują się najbliżej łańcucha i szprych, co sugeruje, że powinny być bardzo trwałe. Oprócz aspektu bezpieczeństwa istnieje też kwestia komfortu. Wnętrze spodni rowerowych musi być miękkie i nie może drażnić skóry. Powinny być one opinające, ale nie ciasne i ograniczające swobodę ruchów. Aby odpowiedzieć na wszystkie potrzeby rowerzystów, producenci muszą sięgać po coraz bardziej zaawansowane technologie. Które z nich są obecnie powszechnie stosowane w nowoczesnych spodniach rowerowych?

Membrana przeciwwiatrowa

To niezwykle skuteczne rozwiązanie, które jest stosowane na przykład w kurtkach trekkingowych. Wszyta między warstwy materiału membrana nie przepuszcza szybko przemieszczającego się powietrza (czyli wiatru), ale pozwala na swobodną cyrkulację między wnętrzem spodni a środowiskiem znajdującym się poza nim. 

Wkładka żelowa

Celem żelowej wkładki jest zapewnienie maksymalnej wygody przy kontakcie z siodełkiem. To, czy możemy komfortowo usiąść, ma szczególnie duże znaczenie przy bardzo długich trasach. Materiałem, który najlepiej amortyzuje opadającą na siodełko część ciała, jest specjalna żelowa struktura z tworzywa sztucznego.  

Odblaski

Elementy odblaskowe znajdujące się na powierzchni stroju kolarza - w tym na spodniach rowerowych - podnoszą poziom jego bezpieczeństwa w trakcie przebywania na zatłoczonej drodze. Ta niezwykle prosta technologia jest znana od dziesiątek lat, wciąż jednak posiada ogromną skuteczność i warta jest promocji.

Ocieplany materiał

Do ocieplenia spodni rowerowych najczęściej wykorzystuje się piankę z syntetycznego materiału. Jest ona dostatecznie lekka, by nie powodować dyskomfortu i nie wpływać na osiągane wyniki. Dzięki ociepleniu możliwe jest trenowanie jazdy na rowerze również w miesiącach jesiennych i zimowych. 

Szczotkowany poliester

Poliester ze swojej natury nie należy do najprzyjemniejszych w dotyku materiałów. W związku z tym przed wykonaniem z niego spodni rowerowych zmuszeni jesteśmy poddać go procesowi szczotkowania. Dzięki niemu tkanina stanie się bardziej miękka i jedwabista.

To tylko najbardziej powszechne z technologii stosowanych w spodniach rowerowych. Co roku pojawia się ich coraz więcej, a te będące już w użytku są udoskonalane. Zwiększająca się dostępność nowoczesnych rozwiązań oznacza coraz większy komfort uprawiania ulubionego sportu - kolarze wiedzą o tym najlepiej!

 

Artykuł partnera

Zobacz
Komentarze (0)