Aranżacja jadalni w salonie
W dużych domach i przestronnych mieszkaniach można pozwolić sobie na wyodrębnienie oddzielnej jadalni w komfortowym pomieszczeniu, gdzie bez problemu zmieści się stół i krzesła. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy przestrzeń jest mocno ograniczona. Jak sprytnie i niedrogo zaaranżować jadalnię w pokoju dziennym?
Wydzielenie strefy na jadalnię
Zanim zdecydujemy się na zakup mebli do salonowej jadalni, należy zwymiarować pomieszczenie i zastanowić się, w którym miejscu można będzie zaaranżować przestrzeń jadalną. Powinno to być miejsce przyjemne i komfortowe, a meble nie powinny zakłócać ciągów komunikacyjnych w pomieszczeniu.
Przestrzeń na jadalnię nie musi być duża. Wiadomo, że nie w każdym domu lub mieszkaniu uda się zmieścić stół na dziesięć osób. Często problemem jest nawet zmieszczenie stołu czteroosobowego. Dlatego warto mierzyć siły na zamiary i dobrać stół do wielkości pomieszczenia. To samo tyczy się też krzeseł.
Jaki stół do jadalni?
Wybór idealnego stołu do salonowej jadalni nie musi być trudny, ale warto uzależnić go od dostępnego metrażu. W małych pomieszczeniach świetnie sprawdzą się wszelkie stoły o kompaktowych rozmiarach i z funkcją składania lub rozkładania.
Ekspert sklepu Meblujesz.pl radzi, by rozważyć zastosowanie stołu barowego, jeśli miejsca jest szczególnie mało. Podwyższony stół wydaje się lekki i subtelny, a krzesła barowe można wsunąć pod blat tak, że praktycznie nie będą zajmowały miejsca. By wybrać odpowiedni model stołu oraz krzeseł barowych warto przejrzeć zestawienia typu ranking hokerów i zwrócić uwagę na propozycje, które cieszą się największą popularnością.
Jeśli jednak preferujemy stoły o klasycznej wysokości, nic straconego. Oferta mebli tego typu jest ogromna i tak zróżnicowana, że bez większego problemu znajdziemy w niej zarówno stoły prostokątne, kwadratowe, okrągłe, owalne, asymetryczne, rozkładane, składane, z szufladami i wiele innych modeli. Warto przy tym pamiętać, że liczą się nie tylko gabaryty stołu, ale również jego estetyka. Gdy urządzamy jadalnię w salonie, to meble do jadalni powinny pasować zarówno do kącika jadalnego, jak i do całej reszty pomieszczenia.
Jakie krzesła do jadalni?
Oferta krzeseł do jadalni jest praktycznie tak szeroka, jak oferta stołów. To zarówno meble drewniane, jak również z tworzywa, tapicerowane, w obiciu z naturalnej skóry, metalowe i w wielu innych wariantach. Tak duża różnorodność sprawia, że można będzie dopasować krzesła do każdej jadalni, ale jest to również utrudnienie zakupowe, gdyż trudno zdecydować się na konkretny model. Krzesła warto dobierać nie tylko w oparciu o materiał wykonania, ale też design, cenę i ogólnie dobrą jakość wykonania.
Urządzanie przestrzeni jadalnej w salonie nie jest łatwe – odbywa się to kosztem wolnego miejsca w pokoju dziennym i sprawia, że salon staje się nieco mniej przestronny, co może mieć również pewne konsekwencje wizualne. By uniknąć wrażenia przytłaczającej aranżacji, warto operować jasnymi barwami, naturalnym drewnem oraz pomyśleć o zawieszeniu w pomieszczeniu dużego lustra. Nic tak znakomicie nie powiększy przestrzeni optycznie, jak ogromna tafla lustrzanego szkła.
Jeśli zależy nam na szczególnie lekkim i filigranowym efekcie, warto zwrócić szczególną uwagę na krzesła z transparentnego tworzywa oraz na stoły ze szklanym blatem. Meble te mają specyficzny design, ale wizualnie wydają się bardzo lekkie i niemal eteryczne, co czyni je znakomitym wyborem do niewielkich pomieszczeń.
W sytuacji, gdy nasz salon jest na tyle przestronny, że nie musimy przejmować się gabarytami i masywnym wyglądem mebli, możemy sięgnąć praktycznie po dowolny stół i krzesła. Mogą to być meble pełnowymiarowe, a nie rozkładane. Nie trzeba wówczas unikać masywnych kształtów mebli oraz ciemnej, nieco przytłaczającej kolorystyki – w przestronnym wnętrzu każdy mebel wygląda inaczej niż w małym pomieszczeniu.
Aranżacja jadalni w salonie to dobra decyzja szczególnie wówczas, gdy jest to salon połączony z kuchnią, a ten trend jest dziś niezwykle popularny. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwo jest serwować posiłki i przebywać cały czas w gronie domowników lub biesiadników.
Materiał zewnętrzny
Zostaw komentarz