Zdrowie

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne dla kobiety?

Redakcja 4sport.net.pl

Większość ludzi wie, że aby schudnąć, należy jeść mniej kalorii, niż się spala. W teorii brzmi to prosto. Aby obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne, należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Sprawdź, które z nich są najważniejsze!

Jak właściwie obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Podstawowe czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę to wzrost, masa ciała oraz częstotliwość aktywności fizycznej w ciągu tygodnia. Im więcej uprawiamy sportu, tym zapotrzebowanie będzie większe, ale jeśli odpowiednio je oszacujemy — waga będzie spadać. Nieodpowiednie określenie tego elementu często jest powodem frustracji. Mimo diety — waga nie idzie w dół. Należy wziąć też pod uwagę bardziej skomplikowane czynniki.

Co jeszcze wpływa na zapotrzebowanie energetyczne? 

Ważną zmienną w ustalaniu zapotrzebowania kalorycznego jest też wiek. Z biegiem lat, przemiana materii spowalnia. Różnica między młodszą a starszą osobą może oscylować nawet w granicach kilkuset kalorii. Wraz z wiekiem, zazwyczaj, rośnie wskaźnik otłuszczenia ciała. 

Kolejnym czynnikiem, który może znacząco wpływać na określenie dziennego zapotrzebowania kalorycznego, jest udział konkretnych makroskładników w diecie. Ewentualnie dysproporcje pomoże skorygować dietetyk.

Ostatnim, ale bardzo istotnym czynnikiem są choroby lub zaburzenia hormonalne, które często występują wśród kobiet. Oczywiście na ustalenia zapotrzebowania kalorycznego u kobiety ma też wpływ fakt czy jest ona w ciąży lub w trakcie laktacji.

Jaka jest różnica między zapotrzebowaniem energetycznym kobiet i mężczyzn?

Przede wszystkim, kobiety mają o wiele niższe zapotrzebowanie kaloryczne niż mężczyźni. Dlaczego tak jest? Odpowiedzialne są za to różnice w gospodarce hormonalnej. 

Czynniki te są również przyczyną tego, że kobiety mają łącznie o 10% większą ilość tkanki tłuszczowej niż mężczyźni. U pań niezdrowym stanem jest zejście z ilość tkanki tłuszczowej poniżej kilkunastu procent. Może to doprowadzić nawet do zatrzymania owulacji. 

Z biologicznego punktu widzenia kilkunastoprocentowe otłuszczenie organizmu jest stanem wymaganym i koniecznym do możliwości poczęcia dziecka oraz utrzymania ciąży.

Obliczanie zapotrzebowania kalorycznego kobiety — podsumowanie

Ustalając zapotrzebowanie kaloryczne dla kobiet, należy wziąć pod uwagę szereg standardowych zmiennych, ale także tych połączonych ze specyficzną gospodarką hormonalną. Musimy pamiętać też, że zapotrzebowanie pań na pożywienie jest zależne od jej cyklu menstruacyjnego. Warunkuje to różne, w skali miesiąca, odczucia głodu i sytości. 

Biorąc jednak pod uwagę powyższe czynniki, należy zadbać o to, aby posiłki w diecie dla kobiet były wartościowe i urozmaicone. Celem zazwyczaj jest schudnięcie, ale nie należy zapominać o zapewnieniu zdrowego funkcjonowania organizmu. Więcej na temat zapotrzebowania kalorycznego u kobiet przeczytasz na https://deepbreath.pl/pl/n/Jak-obliczyc-zapotrzebowanie-kaloryczne-wlasciwe-dla-Ciebie/10

Artykuł partnera

Zobacz
Komentarze (0)