Zdrowie

Medycyna na murawie

Redakcja 4sport.net.pl

Żadna licząca się impreza sportowa nie może obyć się bez profesjonalnej opieki medycznej. Ortopedzi, fizjoterapeuci, a także dietetycy czy psychologowie to stali członkowie każdej sportowej ekipy. Jak ważna jest rola fachowców od zdrowia przekonujemy się w szczególności podczas tak doniosłych wydarzeń, jak trwające właśnie we Francji Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej.

Sukces drużyny jest wypadkową pracy całego zespołu – zawodników, trenerów, ale także specjalistów medycyny sportowej. Gdy Kamil Grosicki uległ ciężkiej kontuzji podczas meczu z Litwą, który miał być rozgrzewką przed Euro 2016, lekarze i fizjoterapeuci postawili go na nogi w rekordowym tempie! Fachowa opieka medyczna okazała się też niezbędna już na samym starcie ME. Pierwszy, choć bardzo udany, mecz naszej reprezentacji zakończył się ciężką kontuzją głównego bramkarza, Wojciecha Szczęsnego. – Stłuczenie mięśnia czworogłowego uda i krwiak to poważna sprawa – mówi dr Jacek Jaroszewski, lekarz Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej, kierownik medyczny kliniki ENEL-SPORT, który wraz z innymi specjalistami towarzyszy naszym piłkarzom na Euro 2016, by czuwać nad ich kondycją fizyczną i psychiczną.

– W każdą dyscyplinę sportową wpisane są urazy i kontuzje, a w piłce nożnej, która jest sportem kontaktowym, zdarzają się one relatywnie często. Decyzja o stanie zdrowia i gotowości do wejścia na boisko zapada nierzadko zaledwie kilka godzin przed meczem. Przy tak ważnych zawodach jak Mistrzostwa Europy oczekiwania wobec ekipy medycznej są bardzo wysokie. Dodatkowo działa presja czasu. Dlatego nad piłkarzami musi czuwać zespół najlepszych fachowców. Naszym zadaniem jest jak najszybsze przywrócenie zawodnika do pełnej formy, by mógł kontynuować udział w rozgrywkach – dodaje dr Jaroszewski.

Najważniejszy jest czas reakcji

Chęć zwycięstwa, stres i presja ze strony kibiców sprawiają, że każdy sportowiec za wszelką cenę stara się zdobyć przewagę nad przeciwnikiem. Niestety brutalne faule, losowe wypadki, a czasami zwykła nieuwaga, mogą doprowadzić do dramatu. Sportowe urazy to bardzo często ogromny ból i konieczność natychmiastowej interwencji ze strony zespołu medycznego. Zaaplikowanie środków przeciwbólowych, unieruchomienie kontuzjowanej części ciała lub inne konieczne zabiegi wykonane bez zbędnej zwłoki nierzadko ratują nie tylko zdrowie i sprawność sportowca, ale też i jego karierę.

Wypadek na boisku, trasie, czy na korcie oznacza nie tylko cierpienie fizyczne. W jednej chwili może przekreślić osiągnięte wyniki, nie tylko indywidualne, ale i całej drużyny, niwecząc lata wysiłków i wyrzeczeń. Dlatego tak ważny jest czas reakcji. Im szybciej zawodnik uzyska fachową pomoc, tym większa jest szansa na odrobienie strat.

Kontuzja na boisku

– Złamania, zwichnięcia, uszkodzenia stawów i ścięgien to „chleb powszedni” w życiu każdego sportowca. Szybka pomoc ortopedy, wysokiej klasy fizjoterapeuty oraz indywidualne podejście i bieżąca kontrola postępów w czasie leczenia to najlepszy sposób na powrót do sprawności, a tym samym na kontynuację kariery – podkreśla dr Jacek Jaroszewski.

Fachowcy zatrudniają fachowców

Jak ważne jest zapewnienie profesjonalnej opieki medycznej wiedzą organizatorzy dużych imprez sportowych, stąd decydują się na współpracę z renomowanymi specjalistami i ośrodkami.

Magda Skrocka, zastępca dyrektora Fundacji Maraton Warszawski podkreśla: – Dla każdego organizatora imprezy biegowej priorytetem powinno być bezpieczeństwo jej uczestników. O ich zdrowiu może decydować profesjonalizm osób udzielających pomocy i czas reakcji. Zaplanowanie zabezpieczenia medycznego pod kątem liczby biegaczy, rodzaju biegu, specyfiki trasy i wielu innych czynników, jest dla nas jednym z kluczowych elementów organizacji.

W podobnym tonie wypowiadają się organizatorzy turnieju squasha European Team Championship. – Nasza impreza prezentuje najwyższy poziom sportowy, stąd i poziom organizacyjny musi być równie wysoki. Zdecydowaliśmy się na współpracę z zespołem dr. Jaroszewskiego, kierującego kliniką ENEL-SPORT. Z wcześniejszych doświadczeń wiedzieliśmy, że możemy liczyć na pełen profesjonalizm. Z usług wykwalifikowanej kadry tej placówki, m.in. fizjoterapeuty Pawła Bambra i dietetyka Wojciecha Zepa, korzystali z powodzeniem zawodnicy klubu Kahuna w Warszawie, gdzie odbywał się turniej ETC, jak i Reprezentacja Polski w Squashu – mówi Wojtek Nowisz, argumentując wybór partnera do zabezpieczenia medycznego imprezy.

Standard opieki medycznej to istotny czynnik bezpieczeństwa nie tylko z punktu widzenia organizatorów, ale także, a może przede wszystkim, uczestników sportowych imprez. – Biegając w maratonach wiem, że jestem narażony nie tylko na kontuzje, ale też na inne niebezpieczeństwa wynikające z intensywnego wysiłku organizmu, np. na odwodnienie. Do tego, na trasie może dojść do niespodziewanych sytuacji, w których szybka i sprawna pomoc lekarska jest nieoceniona, dlatego zwracam uwagę kto czuwa nad bezpieczeństwem medycznym imprez, w których biorę udział – mówi weteran masowych imprez sportowych, Arkadiusz Zając.

Zobacz
Komentarze (0)
Napisz do naszej redakcji
Formularz kontaktowy

Zapisz się do naszej bazy i otrzymaj informacje na temat możliwości współpracy i publikacji treści sponsorowanych.