Boks

Jak zacząć trenować boks?

Redakcja 4sport.net.pl

Zacząć jest zawsze najtrudniej. Z drugiej strony miło po latach wracać do tych chwil, gdy się dopiero zaczynało. Dlatego na początku przede wszystkim trzeba zachować rozsądek. Można na przykład zapisać się do lokalnej sekcji bokserskiej i rozpocząć treningi pod okiem doświadczonego trenera. To na pewno tańsze rozwiązanie niż organizowanie wszystkiego samodzielnie.

Sprzęt jest na miejscu, czasem można nawet dostać rękawice. Poza tym w ten sposób można dowiedzieć się czym w rzeczywistości jest boks i na czym polega. W zasadzie nie można nauczyć się prawidłowej techniki samodzielnie, bazując tylko na wiedzy dostępnej w sieci.

Pierwsze treningi

To chyba najtrudniejsze i to z wielu względów. Przede wszystkim przebywanie w gronie innych i zwykle lepszych od siebie osób jest wyzwaniem. Poza tym środowisko bokserskie jest dość specyficzne. W tym przypadku stawia się na rywalizację i współzawodnictwo. Boks na pewno nie jest sportem dla ludzi słabych ciałem i duchem. Dlatego wielu osobom tak ciężko jest przetrwać pierwsze chwile. Z czasem jest jednak coraz lepiej. Drugi problem to same treningi i ich struktura. Te pierwsze są zwykle dość monotonne i nudne. W ich czasie zawodnik uczy się prawidłowej postawy bokserskiej i wyprowadzania ciosów oraz prawidłowego poruszania się po ringu. To jednak niezbędny element nauki boksu. Kolejny aspekt treningu to ich wysoka intensywność. Boks to ciągłe pokonywanie własnych ograniczeń i walka z samym sobą.

Wiele osób początkujących czuje się początkowo mało komfortowo. Wydaje się im, że wszyscy ich obserwują i patrzą tylko na ich błędy. Wcale tak jednak nie jest. Każdy w końcu kiedyś zaczynał i dopiero uczył się boksować. Dlatego warto pamiętać, że inni obserwują właśnie po to aby pomóc, wskazać ewentualne błędy i nauczyć czegoś nowego. Wskazówki to nie docinki, ale cenne rady. Warto ich słuchać i podążać za nimi. Zresztą właśnie tak można zasłużyć na szacunek innych. Jeśli ktoś nie słucha, popełnia cały czas te same błędy i ignoruje wskazówki to zaczyna irytować innych. Początki nie są więc łatwe, ale im dalej tym lepiej. Co ciekawe, pierwsze treningi finalnie wytrzymuje jedynie połowa osób zainteresowanych boksem, reszta się poddaje i odpuszcza. Sprawdź: Trener personalny online.

Trening bokserski

Kolejne treningi

Z czasem treningi stają się oczywiście coraz trudniejsze, ale i przyjemniejsze. W ich czasie zawodnik uczy się coraz to nowych kombinacji i technik bokserskich i zaczyna powoli kształtować swój własny styl walki. Z czasem zaczynają się też sparingi z innymi bokserami. Walcząc z innymi można oceniać ich siłę, poznawać taktykę oraz wykorzystywać zdobytą wiedzę i umiejętności także w praktyce. Każde kolejne treningi przynoszą nową naukę i to w wielu aspektach, także psychologicznych. Pierwsze przyjęte ciosy są zwykle bardzo ciekawym doświadczeniem, zwłaszcza dla osób, które nigdy wcześniej się nie biły.

Reakcja w tym przypadku może być różna. Niektórzy ciosów się boją i chcą się przed nimi chronić stosując gardę, a inni wręcz przeciwnie - wówczas rozkręcają się i chcą zrewanżować się przeciwnikami. Kolejne etapy nauki boksu to ciągła przygoda. Nigdy nie wolno popadać w rutynę. Zawsze jest bowiem coś nad czym można popracować i co jeszcze poprawić. Nie można cały czas stać w miejscu na tym samym poziomie, bo inni idą do przodu. Dobrze organizowane treningi bokserskie są różnorodne i rozwijają indywidualne cechy boksera i nie tylko. Wszystko to prowadzi do kształtowania się umiejętności bokserskich. Kluczem do sukcesu jest regularność, systematyczność i pracowitość.

Zobacz
Komentarze (0)