Zdrowie

Nowoczesne sprzęty sportowe mogą powodować obciążanie stawów

Redakcja 4sport.net.pl

Kontuzje kolana są częstymi urazami w narciarstwie, jednak nie dotyczą wyłącznie tej dyscypliny. Zdaniem ortopedy Jacka Jaroszewskiego, jedną z przyczyn rosnącej liczby tych urazów są nowoczesne sprzęty, które ułatwiają wykonywanie sportu, ale zwiększają obciążenia stawów. Do tego dochodzi siedzący tryb życia i rozpoczynanie aktywności sportowej przez osoby zupełnie nieprzygotowane. Ryzyka kontuzji nie da się całkowicie wyeliminować, ale można je ograniczyć przez odpowiedni trening i ćwiczenia czucia głębokiego.  

Urazy kolana stanowią około 30-40 proc. kontuzji narciarskich. Większość z nich dotyczy więzadeł, głównie więzadła pobocznego piszczelowego, którego uszkodzenia zdarzają się najczęściej u narciarzy początkujących i średniozaawansowanych, więzadła krzyżowego przedniego, a także łąkotek. Kontuzje stawu kolanowego dotyczą również innych dyscyplin, które wymagają silnych manewrów tą częścią kończyny.

– Najwięcej kontuzji dotyczących kolan jest związanych ze sportami, gdzie mamy dużo nagłych zwrotów, zatrzymań, startów, wyskoków, zeskoków, czyli w popularnych dyscyplinach typu tenis, a z dyscyplin zespołowych: piłka nożna, koszykówka, siatkówka i tym podobne – mówi, agencji informacyjnej Newseria Lifestyle, dr n. med. Jacek Jaroszewski lekarz Reprezentacji Polski w piłce nożnej ze Szpitala Centrum ENEL-MED.

Ortopeda dodaje, że urazów kolana zimą można nabawić się nie tylko zjeżdżając na nartach.

Urazy kolana

– W okresie zimowym wszyscy wchodzimy na hale sportowe, które zapewniają nam dzisiaj coraz bardziej przyczepne podłoże, a producenci butów sportowych zapewniają nam coraz bardziej przyczepne obuwie. Wiąże się to z tym, że te przeciążenia są o wiele większe – tłumaczy Jacek Jaroszewski.

Nieodpowiedni sprzęt nie jest jedyną przyczyną przeciążenia. Często dochodzi do niego u osób, które prowadzą siedzący tryb życia i wyjeżdżają na tzw. aktywny narciarski wypoczynek bądź rozpoczynają trenowanie innego sportu zupełnie bez przygotowania.

Profilaktyka urazów polega na regularnym wysiłku i stopniowym zwiększaniu długości i intensywności treningów. Bardzo istotne są również ćwiczenia czucia głębokiego, czyli propriocepcji, które poprawiają równowagę, koordynację ruchów oraz stabilizację stawów. W licznych badaniach zaobserwowano, że tego typu aktywność zmniejsza ryzyko kontuzji kolana oraz poprawia efekty rehabilitacji po przebytym urazie.  

W większości przypadków kontuzji kolana rokowanie jest pomyślne. Jeżeli jednak objawy zostaną zbagatelizowane, może dojść do trwałego ograniczenia sprawności stawu.

 

Zobacz
Komentarze (0)