Inne

Pies o długiej sierści – jak o niego zadbać?

Redakcja 4sport.net.pl

Długowłose zwierzęta wymagają szczególnie starannej pielęgnacji, a często nawet odpowiedniej diety, by ich sierść wyglądała zdrowo, nie wypadała nadmiernie i nie sprawiała problemów w szczotkowaniu. Jak zadbać o sierść czworonoga?

Regularne szczotkowanie to podstawa

Czesanie psiej sierści ma działanie praktyczne i pielęgnacyjne. W ten sposób pozbywamy się drobnych pyłków, zanieczyszczeń i kołtunów i zapobiegamy dalszemu plątaniu się sierści. Czesanie ma również działanie pielęgnacyjne, ponieważ pobudza również gruczoły łojowe, które produkują sebum i dzięki szczotkowaniu substancja ta jest równomiernie rozprowadzana po sierści, co nadaje jej połysk i naturalną ochronę przed uszkodzeniami i plątaniem się.

Szczotkowanie to również przyjemność, o ile pies nie jest do tej czynności negatywnie nastawiony. Można potraktować ten obowiązek, jak przyjemny rytuał, który jest powiązany z głaskaniem, podawaniem przysmaków i okazywaniem zwierzęciu czułości.

Częstotliwość szczotkowania warto uzależnić od rasy psa, długości sierści i jej tendencji do plątania się. Psy takie, jak maltańczyki, powinny być czesane każdego dnia (o ile nie są strzyżone na krótko), bo ich okrywa włosowa dość łatwo się pląta. Do czesania należy również użytkować odpowiednie narzędzia. Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi, by zaopatrzyć się w klasyczną szczotkę do sierści, szczotkę z naturalnego włosia, grzebień oraz furminator, który pozwoli na usuwanie martwego włosia z sierści, co znacznie ogranicza gubienie sierści w domu.

Odpowiednie strzyżenie ułatwia pielęgnację długiej sierści

Niektórzy decydują się na odwiedzanie z psem salonów urody dla zwierząt. Na miejscu sierścią, pazurami i wyglądem psa zajmą się profesjonaliści, którzy przy pomocy odpowiednich specyfików i narzędzi nadadzą zwierzęciu odpowiedni wygląd. Wizyty tego typu bywają jednak dość kosztowne, a nie można zapominać o tym, że podobne gabinety znajdują się głównie w większych miastach, co dla wielu zainteresowanych wiązałoby się z koniecznością dalekich dojazdów. Właśnie z tego względu warto wziąć pod uwagę także inne rozwiązanie, jakim jest samodzielne strzyżenie psa.

Gdy zaopatrzymy się w odpowiednie narzędzia oraz wiedzę teoretyczną, a tej nie brakuje w podręcznikach hodowców oraz w sieci, warto spróbować swoich sił. Tym, co będzie niezbędne do uformowania psiej sierści, jest maszynka do strzyżenia psów, grzebień, szczotki oraz sporo cierpliwości i wolnego czasu.

Maszynki do strzyżenia psów są dostępne w wielu różnych wariantach. Gdy mamy do czynienia z dużym psem o długiej sierści, lepiej omijać najtańsze opcje. Maszynka powinna być solidnie wykonana i wyposażona w regulację długości cięcia lub w różne nakładki trymujące. Nie warto próbować oszczędności i strzyżenia psa maszynką dla ludzi, bo te urządzenia mogą nie poradzić sobie z ogromem psiej sierści.

Przycięta, ostrzyżona lub punktowo wygolona sierść zdecydowanie ułatwia dalszą pielęgnację. Dla wielu osób ogromnym ułatwieniem jest sytuacja, w której pierwsze strzyżenie formujące psią „fryzurę” jest wykonane w salonie, a kolejne już w domu, bo wówczas widać, gdzie należy przycinać sierść, by uzyskać zamierzony efekt.

Kosmetyki i dieta także są przydatne

Dobrej jakości karma dla psów może mieć niebagatelny wpływ na jego sierść. Podobnie jest ze stosowanymi kosmetykami. Wybierając pokarm dla psów, można sięgnąć po ten dedykowany psom o długiej sierści, a sięgając po kosmetyki dla psa (jak szampon), warto wybierać te pielęgnujące, wygładzające i nadające połysk. Takie drobne zmiany i stosowanie różnych środków do osiągnięcia jednego celu, jakim jest utrzymywanie sierści psa w świetnej kondycji, przyniesie efekty.

Dbanie o długą sierść czworonoga wymaga nieco więcej zachodu niż o sierść krótką. Długowłose psy wymagają częstego czesania i wyplątywania z sierści różnorodnych drobinek i paprochów. Psa o długiej sierści, na ogół, kąpie się częściej, dlatego warto zdawać sobie sprawę z tych wszystkich obowiązków jeszcze przed decyzją o zakupie lub przygarnięciu czworonoga.

Zobacz
Komentarze (0)