Piłka nożna

Wymiary boiska piłkarskiego

Redakcja 4sport.net.pl

W przeszłości wymiary boiska piłkarskiego zależały od stadionu. Obecnie przepisy piłkarskie dokładnie regulują tą kwestię. Wszystkie boiska piłkarskie muszą mieć jednakowe wymiary. 

Przede wszystkim boisko piłkarskie musi mieć kształt prostokąta. W marcu 2008 została przyjęta uchwała przez  Komitet Wykonawczy FIFA według której wymiary boiska piłkarskiego muszą mieć 105 metrów długości oraz 68 metrów szerokości. Oczywiście przepisy te dotyczą jedynie boisk powstałych od marca 2008 roku. Wcześniej w przepisach widniały widełki, które umożliwiały na to, że wymiary były zależne od stadionu. 

Sytuacja ta spowodowała, że postanowiono ujednolicić przepisy dotyczące wymiarów boiska piłkarskiego. Wcześniej boisko mogło mieć od 45 do 90 metrów szerokości oraz od 90 do 120 metrów długości. 

Wymiary pola bramkowego

Oczywiście boisko składa się z elementów, które również zawsze muszą mieć identyczne wymiary. Szerokość pola karnego wynosi 40,32 m, natomiast długość 16,50 m. Znajdujące się w polu karnym pole bramkowe jest długie na 5,5 metra, a szerokie na 18,32 metra. 

Znajdujący się na samym środku boiska okrąg musi mieć promień wynoszący 9,15 metra. Nigdy wewnątrz niego nie mogą znajdować się inni zawodnicy podczas wznawiania gry. Zdecydowanie najważniejszą częścią boiska są bramki, których szerokość wynosi 7,32 metra, a wysokość 2,44 metra. Dokładnie 11,5 metra od bramki znajduje się miejsce do wykonania rzutu karnego. Z tym elementem boiska związany jest półkrąg, który znajduje się przed polem karnym. W momencie wykonywania rzutu karnego nie mogą się w nim znajdować inni zawodnicy. 


 

Zobacz
Komentarze (0)