Zdrowie

Czy warto zainwestować w okulary polaryzacyjne?

Redakcja 4sport.net.pl

Okulary przeciwsłoneczne. Najczęściej używane są oczywiście podczas jazdy samochodem. Bywa to zbawienne, kiedy pogoda jest deszczowa lub śnieżna. Odbijające się od nawierzchni światło oślepia kierowców, co w efekcie może prowadzić do poważnych kolizji drogowych. Jest wiele typów okularów, więc jak wybrać te najlepsze? Wszystko oczywiście jest zależne od naszych preferencji, jednak okulary polaryzacyjne zdecydowanie przebijają konkurencje. Tutaj więc rodzi się pytanie: czy warto zainwestować w okulary spolaryzowane? Zbierzmy w całość ich zalety i przekonajmy się.

Czym jest polaryzacja?

W dużym skrócie jest to nic innego jak zjawisko fizyczne, które dość poważnie wpływa na ludzką percepcję wielu rzeczy. Polaryzacja zachodzi wtedy, gdy światło pada pod kątem na powierzchnie odbijającą światło. Jak można się domyślić, nie zostaje ono odbite w stu procentach, co powoduje powstawanie smug i plam świetlnych, które zmniejszają widoczność. Polaryzacja jest więc na tyle częstym zjawiskiem, że mamy z nim do czynienia niemal każdego dnia. Odbijane światło od śniegu, kałuż, w trakcie deszczu, od szyby samochodowej i wiele, wiele innych przykładów pozwala zorientować się w skali problemu. Jest to bardzo niebezpieczne, szczególnie podczas jazdy samochodem, kiedy kierowca jest zmęczony. Dostrzegalność czegokolwiek jest wtedy bliskie zeru, dlatego właśnie okulary polaryzacyjne są tak popularne wśród kierowców.

Czy okulary polaryzacyjne zniwelują ten problem? Jak one działają?

Dokładnie tak. Zostały one stworzone z myślą o bezpieczeństwie i komforcie użytkowników, dlatego decydując się na takie okulary, możemy mieć pewność, że problem nadmiernego odbijania się światła zniknie. W trakcie polaryzacji odbijane zostają w naszym kierunku promienie pionowe i poziome. Zadaniem okularów polaryzacyjnych jest to, by zniwelować promienie poziome, które odpowiedzialne są właśnie za przejaśnienia, rozbłyski i plamy światła, które widzimy gołym okiem. Promienie pionowe natomiast są niezbędne dla prawidłowej przestrzeni, gdyż to właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie dostrzec kształt, kolor oraz rozmiar przedmiotów. Okulary polaryzacyjne są więc bardzo dobrym wyborem, jeśli denerwują nas ciągłe rozpryski światła, które negatywnie wpływają na percepcje.

Okulary spolaryzowane – dla kogo?

Najlepiej oczywiście sprawdzają się podczas wykonywania sportów, szczególnie zimowych, kiedy światło odbija się od śniegu i dostarcza nam aż za dużo bodźców wizualnych, przez co niekiedy zostajemy oślepieni. Dlatego też te okulary będą niesamowicie przydatne właśnie dla sportowców.

Drugą wspomnianą już grupą, która znajdzie zastosowanie dla tych okularów, są oczywiście kierowcy. Każdy, kto choć raz siedział „za kółkiem” wie, że zarówno w słoneczny, jak i deszczowy czy śnieżny dzień światło wpadające przez szybę bardzo rozprasza i zmniejsza możliwość dostrzeżenia czegokolwiek na drodze. Okulary polaryzacyjne zniwelują ten problem, dzięki czemu jazda samochodem z pewnością będzie przyjemniejsza i bardziej komfortowa. Najlepszym stwierdzeniem będzie jednak, że okulary te są świetnym wyborem dla wszystkich.

Artykuł partnera

Zobacz
Komentarze (0)