Siatkówka

Jakie buty do siatkówki ?

Redakcja 4sport.net.pl

Siatkówka należy do niezwykle dynamicznych sportów, które wymagają przede wszystkim szybkiego przemieszczania się po boisku. W związku z tym faktem bardzo istotną rolę w tej dyscyplinie sportowej odgrywają buty, które mogą siatkarzowi zagwarantować nie tylko dynamikę, ale również bezpieczeństwo i komfort. Buty powinny być przede wszystkim zrobione z odpowiednio dobranych materiałów.

Podeszwy zapewnią przyczepność w trakcie gry, a także zapobiegają poślizgom. Zrobione są z odpowiednio przystosowanej gumy do hal sportowych. W przeciwieństwie do butów do biegania, buty do piłki siatkowej powinny zagwarantować właściwą przyczepność w trakcie satrtu, a także zatrzymania się siatkarza. Jeżeli podeszwa będzie za twarda, może spowodować poślizg, natomiast za miękka przyczyni się do niestabilności kostki i osłabi reakcję.

Buty do piłki siatkowej są stworzone w taki sposób, by siatkarz w jak najbezpieczniejszy sposób poruszał się po boisku w trakcie wykonywania bardzo szybkich ruchów na pozycji którą zajmuje w danym momencie. Z kolei śród-podeszwy mają zadanie zagwarantować siatkarzowi wsparcie śródstopia, które jest zdecydowanie najczęściej wykorzystywane podczas gry. Zadaniem tego elementu jest zminimalizowanie ryzyka kontuzji, a także maksymalne pochłonięcie wstrząsów.

Wpływ wagi na reakcję i skoczność

Można zauważyć, że buty przeznaczone do gry w piłkę siatkową są lżejsze od znacznej większości obuwia w innych dyscyplinach sportu. Muszą one zagwarantować siatkarzowi przede wszystkim przyspieszenie na boisku, a także szybkość wykonywanych reakcji. W celu zachowania właściwej wagi obuwie najczęściej robione jest z syntetycznej skóry, a także siatki, która ponadto wpływa na odprowadzanie wilgoci z wnętrza obuwia. Waga butów do piłki siatkowej dla kobiet wynosi od 260 do 310 gramów, natomiast u mężczyzn od 320 do 420 gramów. Oczywiście waga butów poszczególnych modelów może się minimalnie różnić.

Skutki złego doboru butów

W jaki sposób uniknąć kontuzji?

Każdy zawodnik ma inne predyspozycje, dlatego w piłce siatkowej można wyróżnić wiele rodzajów obuwia. Dla zawodników, dla których najważniejsza jest szybkość rekomendowane są niższe buty. Z kolei siatkarze, dla których priorytetem jest usztywnienie stawu skokowego powinni wybrać wyższe modele.

Czy można kupić buty do piłki siatkowej po atrakcyjnej cenie?

Oczywiście ceny butów do piłki siatkowej nie różnią się specjalnie od obuwia przeznaczonego do uprawiania innych sportów. Wpływ na cenę mają przede wszystkim marka oraz jakość wykonania. Można dostrzec specjalną okazję i nabyć buty znanej marki o dobrej jakości w bardzo przystępnej cenie. Dobrej jakości buty do piłki siatkowej kosztują od 150 do 500 złotych.

Buty jakiej marki wybrać?

Buty firmy Asics są minimalnie szersze od Mizuno. Oczywiście obuwie obu tych marek różni się jakością wykonania, stylem, a także ceną z roku na rok, jednak można zauważyć dwie bardzo charakterystyczne kwestie, które pokazują różnice między tymi markami. Obuwie firmy Asics posiada w swojej budowie siatki, by uzyskać lepszą wentylację stopy, a także zredukować wagę. Z kolei Mizuno stworzone są ze skóry, dzięki której uzyskuje lepszą trwałość. Świetnymi przykładami są Mizuno Wave Lightning i Asics Gel Rocket. Oczywiście obuwie takich firm jak Nike i Adidas nie odbiegają od konkurencji i śmiało można zaliczyć produkty tych firm do ścisłej czołówki. Nike i Adidas nie kładą nacisku na jedną dyscyplinę sportową.

Zobacz
Komentarze (0)