Siatkówka

Czym charakteryzuje się dobra piłka do siatkówki?

Redakcja 4sport.net.pl

Siatkówka to dyscyplina sportu, która w ostatnim czasie przyciąga coraz to większą rzeszę kibiców i jej pasjonatów. W dużej mierze popularność tego sportu zawdzięczamy naszej reprezentacji odnoszącej duże sukcesy na arenie międzynarodowej - Liga Światowa, Mistrzostwa Świata, czy Mistrzostwa Europy. W przeciągu ostatnich lat staliśmy się siatkarską potęgą, która szkoli kolejne pokolenia mistrzów. Wiele osób decyduje się zatem na rozpoczęcie przygody z tą dyscypliną sportu. Jednak, co jest potrzebne do uprawiania tego sportu - podobnie jak w innych grach zespołowych kluczowa jest PIŁKA i o niej więcej w tym artykule.

Dobre piłki do siatkówki

Niezależnie,czy zaczynamy swoją przygodę, czy jesteśmy aktywnym zawodnikiem, czy amatorem, zależy nam, żeby z gry czerpać największą przyjemność. Szukając dobrej jakościowo piłki do gry w siatkówkę, warto rozważyć propozycję producentów takich jak Molten lub Mikasa. Co ciekawe, tylko piłki Molten i Mikasa zostały oficjalnie zatwierdzone przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej.

piłka siatkowa

Odpowiednia piłka do siatkówki - czyli jaka?

Na początek warto zaznaczyć, że rozmiar piłek meczowych do siatkówki jest ten sam - zarówno dla piłki siatkowej plażowej, jak i siatkowej halowej. Różnic nie powinno być również w wadze. Natomiast pojawiają się one kiedy przyjrzymy się bliżej wykonaniu piłek, użytych materiałach, czy też kwestii przeznaczenia. 

Wielu z nas zadaje sobie bardzo często pytanie, którą z piłek wybrać - tę klejoną, czy tę szytą. Jak się jednak okazuje te modele te nie odbiegają od siebie pod względem jakości. Bardzo często to klejone piłki uważane są jednak za te gorsze, ale warto mieć na uwadze, że przecież wcześniej wspomniane profesjonalne marki, jak Molten, czy chociażby Mikasa produkują takie modele. Piłki klejone są również oficjalnymi, dopuszczonymi do rozgrywania meczy. Skąd zatem taka negatywna opinia? W dużej mierze wynika ona z nieprawidłowego użytkowania. W przypadku piłek klejonych warto pamiętać, iż są one przeznaczone tylko do gry w zamkniętych pomieszczeniach, a więc gra na boisku na zewnątrz może skończyć się uszkodzeniem jej powierzchni. Piłki klejone są także nieodporne na wilgoć. Kontakt z wodą, niestety może z czasem skończyć się rozklejeniem takiego modelu. Piłki do gry w plażówkę zbudowane są z materiałów odpornych na wodę i szyte ręcznie bądź maszynowo. Te i inne modele dostępne są w sklepie Sport-Partner pod adresem https://sport-partner.pl/sport/siatkowka/pilki/.

W rozgrywkach o znaczeniu międzynarodowym, czy klubowym używa się piłek z pęcherzem butylowym. Spowodowane jest to tym, że doskonale utrzymuje on ciśnienie we wnętrzu danej piłki. Lateksowy pęcherz jest natomiast szczególnie zalecany w przypadku gry w siatkówkę przez dzieci, młodzież lub amatorów. Wynika to z faktu, iż jest on dużo lżejszy od butylowego, dzięki czemu tym osobom będzie wygodniej korzystać z piłki. 

Ostatnia kategorią są piłki treningowe do siatkówki, których właściwości są różne dla kształtowania danej umiejętności - np. siły odbicia. 

Jak widać kwestii odpowiadających za to, czy dana piłka będzie dla nas odpowiednia jest wiele. Warto kierować się własnymi preferencjami, przeznaczeniem, stopniem zaawansowania gry, a także wybierać sprawdzonych producentów piłek siatkarskich jak Molten czy Mikasa. W ich ofercie każdy znajdzie właściwą piłkę, w odpowiedniej cenie.

Podsumowując, warto bliżej przyjrzeć się temu tematowi i stojąc przed wyborem, czy kupnem piłki do siatkówki przeanalizować cały, szeroki rynek i dokonać wyboru takiej piłki, która będzie zarówno spełniała wszystkie powyższe wymogi, jak i dobrze się sprawdzała dla nas samych, tak żebyśmy to my mogli być w pełni zadowoleni i usatysfakcjonowani z tego właśnie produktu.

Artykuł partnera

Zobacz
Komentarze (0)