Finanse

Na sponsoring ze strony spółek Skarbu Państwa będą mogły liczyć bardziej niszowe dyscypliny sportu

Redakcja 4sport.net.pl

Ministerstwo Sportu i Turystyki stawia na wielowymiarową promocję sportu. Na wsparcie mogą liczyć sportowe środowiska lokalne. Pomoc ma trafić tam, gdzie odkrywa się i kształtuje talenty. Kodeks dobrych praktyk sponsoringowych ma zaś pomóc tym dyscyplinom, które dotychczas nie miały możliwości pozyskania sponsora w postaci spółki Skarbu Państwa. Obecnie z 36 klubów reprezentujących dyscypliny olimpijskie osiem korzysta z tej formy wsparcia.

– Bardzo mocno stawiamy na szkolenie oraz sport dzieci i młodzieży. To fundament budowy sportu wyczynowego. Podejmujemy szereg działań upowszechniających sport wśród młodzieży, wspierających imprezy sportowe, także w kategoriach masowych. Finansujemy też szkolenia realizowane przez związki sportowe. W tym roku uruchomiliśmy program „Klub”, największy w dziejach ministerstwa program wsparcia małych i średnich klubów sportowych poprzez dofinansowanie pracy trenerów, zgrupowań i sprzętu – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Witold Bańka, minister sportu i turystyki.

Program „Klub” to nowy model w postaci pomocowego programu. Ma on bezpośrednio wspierać sportowe lokalne środowiska, których filarem jest klub sportowy. Centrum aktywności fizycznej jest miejscem identyfikacji i kształcenia talentów sportowych. Ministerstwo chce wspierać miejsca, gdzie odkrywane są talenty, a młodzi ludzie stawiają pierwsze kroki w sporcie.

– W tym roku uruchomimy środki dla około 2 tys. klubów sportowych w Polsce. Chcemy przekazać środki finansowe tam, gdzie zaczyna się przygoda ze sportem wielu medalistów mistrzostw Europy, mistrzostw świata czy igrzysk olimpijskich – zapowiada Bańka.

Resort wspólnie z Ministerstwem Skarbu Państwa opracował też „Dobre praktyki w zakresie prowadzenia działalności sponsoringowej przez spółki z udziałem Skarbu Państwa”. Dokument ten porządkuje zagadnienia związane z działalnością sponsoringową, określa jej obszary (m.in. sport profesjonalny, wychowanie fizyczne, sport dzieci i młodzieży) i ramy prawne dla jej prowadzenia.

Pomoc finansowa dla sportowców

Planując sponsoring, spółki mają brać pod uwagę informacje udostępniane przez MSiT.

– Program ma wspierać te dyscypliny sportu, które dotychczas nie mogły pozyskać sponsora w postaci spółki Skarbu Państwa. Czekamy teraz na oferty, strategie marketingowe związków sportowych. Będziemy sportowym think tankiem, który tego rodzaju projekty będzie opiniował, przedstawiał spółkom Skarbu Państwa i zachęcał je do zainwestowania środków – tłumaczy minister sportu.

Sponsorowane przez spółki z udziałem Skarbu Państwa dyscypliny sportowe należą do najbardziej popularnych dyscyplin. To m.in. siatkówka, piłka ręczna, lekkoatletyka i narciarstwo. Bardziej niszowe dyscypliny, mimo że często również przynoszą medale na najważniejszych imprezach są przez sponsorów pomijane. Przykładem może być choćby narciarstwo szybkie, boks, podnoszenie ciężarów, wioślarstwo czy strzelectwo.

– Mam nadzieję, że związki sportowe staną na wysokości zadania i przygotują takie oferty, które będą atrakcyjne dla spółek Skarbu Państwa. Te zaś są otwarte na tego rodzaju współpracę, budowę marki, odbudowę dyscyplin sportu, które z naszego punktu widzenia są medalodajne, mają tradycję i potencjał na kolejne sukcesy – podkreśla Witold Bańka.

Warunkiem wsparcia danego związku sportowego będzie wskazanie przez zarząd spółki rzeczywistych i wymiernych korzyści wynikających z udziału w jego finansowaniu. Ministerstwo Skarbu Państwa podkreśla, że w ten sposób będzie można uniknąć przypadkowości w wydatkowaniu środków przez spółki.

W Polsce działa 36 związków sportowych, które reprezentują olimpijskie dyscypliny. Obecnie ze wsparcia spółek Skarbu Państwa korzysta osiem z nich.

Zobacz
Komentarze (0)