Inne

Dobry rower męski miejski – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Redakcja 4sport.net.pl

Sprawne przemieszczanie się po mieście wymaga posiadania dobrego jednośladu. Wiele osób idzie z duchem czasu i szuka roweru zamiast motocykla, by cieszyć się spokojną jazdą również po parku i innych trasach niedostępnych dla pojazdów silnikowych. Jak wybrać dobry męski rower miejski, żeby odpowiadał predyspozycjom i oczekiwaniom jego właściciela?

Do czego ma służyć rower?

Krótkie dojazdy do pracy po ścieżkach rowerowych często nie są zbyt wymagające. Co innego pokonywanie od czasu do czasu dłuższych tras w aglomeracjach i poza nimi. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przynajmniej spróbować przewidzieć, do czego będzie wykorzystywany pojazd i z jaką częstotliwością. Rower miejski powinien być jak najbardziej mobilny i dać się wnosić po schodach lub do windy. Wyjątkiem jest mieszkanie na obrzeżach w domu, gdzie najczęściej można go wstawić po prostu do garażu i nie trzeba go przenosić.

Dodatkowe zagadnienia konieczne do przeanalizowania przed zakupem to m.in. budżet, chęć transportowania na nim dodatkowych bagaży lub założenia fotelika.

Najpierw masa – ile powinien ważyć rower miejski dla mężczyzny?

Ten parametr uzależniony jest od dwóch czynników – materiału, z którego wykonana jest rama (najczęściej ze stali lub z aluminium) oraz dodatkowego wyposażenia. Oczywiście najlżejsze wygodne rowery miejskie wykonane są z aluminium, dzięki czemu zapewniają odpowiednią sztywność i nie wymagają wkładania tak dużej siły w rozpędzanie się. Ma to znaczenie szczególnie na podjazdach i podczas częstych przystanków.

Z drugiej strony są rowery z ramami stalowymi – bardzo solidnie wykonane, odporne na uderzenia i tłumiące drgania. Najczęściej są cięższe od aluminiowych, jednak topowe modele mogą ważyć mniej od wersji z aluminium wyposażonych w dodatkowe akcesoria. Wahania w wadze są niestety duże i mieszczą się w przedziale 15-25 kg. Jeżeli rower ma też służyć na pozamiejskie wypady, rozsądne będzie wybranie konstrukcji stalowej o większej wytrzymałości.

Jakie koła powinien mieć rower miejski?

W zasadzie dla dorosłego mężczyzny wybór jest tylko jeden – to rozmiar 28. Podyktowany jest on nie tylko tym, że przy korzystaniu z takich obręczy przyjemność z jazdy i komfort są optymalne. Producenci najczęściej polecają dla mężczyzn właśnie taki wariant. Uzasadnieniem jest wysoka stabilność podczas pokonywania kolejnych metrów w warunkach miejskich. Ważnym szczegółem jest też rozmiar ogumienia. Szersze opony na kołach zapewnią lepsze tłumienie wibracji i drgań, co ma znaczenie w przypadku jazdy po mieście.

Przełożenia w rowerze miejskim dla mężczyzny

Jeśli stawiasz na lekki miejski męski rower, to większa liczba przełożeń może być przydatna szczególnie na bardziej stromych podjazdach. W zasadzie najbardziej praktycznym systemem są przełożenia umiejscowione w piaście tylnej. W zależności od konkretnego modelu mogą mieć od 3 do 7 biegów. W rowerach miejskich to w zupełności wystarczy.

Jaki rower męski będzie najlepszy?

Można by powiedzieć, że do pełni szczęścia brakuje jeszcze kilku akcesoriów w postaci licznika bądź komputera, kosza i oświetlenia dodatkowego. Wtedy miejski pojazd dla mężczyzny będzie już właściwie całkowicie kompletny. Można nim komfortowo jeździć po mieście i czasem wybrać się też w podróż poza zabudowania o różnych porach dnia.

Artykuł sponsorowany

Zobacz
Komentarze (0)