Zdrowie

Kurs na instruktora fitness

Redakcja 4sport.net.pl

Dobry instruktor fitness jest niezastąpiony w trakcie treningu. Potrafi zmotywować, udzielić rzetelnych rad, wprowadzić przyjemną atmosferę. Bardzo wielu ćwiczących jest skłonnych dojeżdżać do dalej położonego klubu tylko po to, by uczestniczyć w zajęciach z ulubionym trenerem. Instruktor powinien być wyrozumiały, ale zarazem niezbyt pobłażliwy. Oczywiście wielkie znaczenie ma też jego własna sprawność fizyczna. Warto wiedzieć, że tego zawodu nie może wykonywać każdy. Jak wygląda kurs, który daje uprawnienia do wykonywania zawodu instruktora fitness, kto może w nim uczestniczyć?

Jakie uprawnienia daje kurs?

Dobry kurs instruktorski powinien zakończyć się egzaminami, których zaliczenie uprawnia do wykonywania zawodu w Polsce i poza jej granicami (w Unii Europejskiej). Osoba, która zakończyła kurs instruktora fitness ma też możliwość prowadzenia działalności o takim charakterze (na przykład własnego klubu fitness). Wiele szkół oferuje swoim absolwentom dyplom oraz legitymację instruktorską w języku angielskim. Osobom, ktore interesuje kurs instruktora fitness Kraków oferuje wiele ciekawych opcji.

Jak przebiega kurs na instruktora fitness?

Choć programy kursów instruktorskich różnią się między sobą, te godne polecenia zawierają część teoretyczną oraz praktyczną. Oto garść informacji na temat każdej z nich.

Część teoretyczna

W ramach teorii kursanci zdobywają wiedzę na temat anatomii funkcjonalnej człowieka, fizjologii wysiłku fizycznego, żywienia, emisji głosu, psychologii sportu, a także pierwszej pomocy przedmedycznej. Osoby, które ukończyły kierunki wychowanie fizyczne lub sport, instruktorzy sportu, a także instruktorzy innych, specjalistycznych dziedzin.

kurs na instruktora fitness

Część praktyczna

W tej części kursu uczestnicy zapoznają się z poszczególnymi ruchami, sekwencjami i rodzajami ćwiczeń. Oprócz tego, kursanci uczą się też metodyki nauczania oraz odbywają praktyki w wybranym klubie sportowym. Ich udokumentowanie jest konieczne, by pozytywnie ukończyć kurs.

Kursy odbywają się w rozmaitych formach - mogą to być zajęcia prowadzone codziennie po 8 godzin, w ciągu tygodnia lub dwóch. Niektóre szkoły oferują dłużej trwające, za to godne polecenia osobom pracującym kursy weekendowe. Warto poświęcić trochę czasu, by ukończyć solidne szkolenie, ktore da absolwentowi rzetelną wiedzę i umiejętności niezbędne do wykonywania tej pracy.

Kurs kończy się egzamnem praktycznym i teoretycznym. Niekiedy szkoła wymaga także ułożenia własnego planu treningowego, który przyszły instruktor będzie mógł stosować w pracy zawodowej.

Szukasz trenera, który przygotuje Cię do kursu i późniejszego egaminu na trenera fitness? Sprawdź ofertę trenera fitness Sebastiana Stocha ! Więcej na https://www.sebastianstoch.pl/uslugi/kurs-instruktora-fitness-krakow/

Kto może w nim uczestniczyć?

Kandydat na instruktora fitness musi spełnić kilka podstawowych, zrozumiałych wymagań. Przede wszystkim:

- musi mieć minimum 18 lat,
- musi mieć wykształcenie minimum średnie,
- nie może mieć na koncie wyroków sądowych za umyślne przestępstwa,
- musi posiadać ubezpieczenie od wypadków,
- musi mieć odpowiednią sprawność ruchową,
- nie może mieć przeciwwskazań lekarskich do wykonywania takiego zawodu.

Oprócz tego mile widzianymi cechami kandydata na instruktora fitness są wyczucie ruchu i znajomość najczęściej stosowanych ćwiczeń. Ze względu na wysoką intensywność i spore wymagania, uczestnictwa w takich kursach nie zaleca się osobom całkiem "nowym w branży", które do tej pory nie miały zbyt wielu doświadczeń z fitnessem.

Kurs na instruktora fitness - cena

Jeśli zdecydujemy się na kurs instruktora fitness, Kraków ma do zaoferowania wiele ciekawych opcji w dość standardowych cenach. Koszt całego kursu zwykle zamyka się pomiędzy 1200 a 1700 złotych, choć cena zależy od prowadzącej kurs akademii, jej prestiżu, a także długości i programu kursu, Warto rozejrzeć się za szkoleniem, które daje uznany w środowisku certyfikat lub udać się na nie z polecenia znajomych. Wprawdzie każdy kurs zakończony egzaminem i dyplomem pozwala na pracę w klubie fitness, jednak nie każdy sprawi, że najlepsi pracodawcy przyjmą nas z otwartymi ramionami. Lepiej omijać kursy online - nie tylko nie niosą ze sobą zbytniego prestiżu, ale też zwyczajnie nie przygotowują do odpowiedzialności, jaką jest prowadzenie zajęć,

Zobacz
Komentarze (0)