Inne

Jak wybrać damskie buty narciarskie?

Redakcja 4sport.net.pl

Utarło się przeświadczenie, że kobiety to najbardziej wymagający klienci. Dlatego firmy narciarskie, które chcą sprostać oczekiwaniom swoich klientek wprowadzają na rynek kolekcje butów, nart i odzieży zaprojektowanej specjalnie z myślą o narciarkach. Serie dla kobiet zazwyczaj przyciągają uwagę dopracowanym designem i dbałością o najmniejsze detale estetyczne. Chcielibyśmy jednak zdementować powszechne przeświadczenie, że kolekcje dla Pań to tylko ładne opakowanie. Obecnie na rynku znajdziemy pełny przekrój modeli butów narciarskich dla kobiet. Obejmują one najwyższej jakości sprzęt stworzony dla początkujących, średniozaawansowanych, jak i profesjonalnych, zawodowych narciarek.

Czym się różnią damskie buty narciarskie?

Od stóp do głów – kobiece ciało różni się swoją budową od męskiego. Damskie stopy są zwykle węższe, inaczej wysklepione, a do tego dźwigają mniejszy ciężar niż te męskie. Ponadto, narciarki mają odmienną motorykę ruchów, a często także styl jazdy, który odróżnia je od kolegów ze stoku. Kobiety mają dłuższy mięsień łydki, dlatego damskie buty narciarskie charakteryzują się niższym obrysem górnej krawędzi skorupy. Większość damskich butów narciarskich ma niższą wartość flex, ponieważ narciarki są z reguły lżejsze od narciarzy i dzięki temu potrzebują mniej siły, aby przenieść energię na narty. Ponadto, damskie stopy są zwykle drobniejsze. Dlatego producenci tworzą specjalne modele, które są węższe, zatem lepiej przylegają do stopy. Dodatkowo, kapeć w damskich modelach butów często posiada dodatkową izolację termiczną, gdyż kobiety są bardziej wrażliwe na niskie temperatury.

Jaki rodzaj butów wybrać?

Jazda na nartach to przede wszystkim przyjemność. Dlatego przy wyborze odpowiedniego modelu butów narciarskich radzimy kierować się swoimi umiejętnościami i preferencjami jazdy. Damskie buty narciarskie można podzielić na trzy grupy:

  1. Pełny komfort, czyli buty przeznaczone do spokojniejszej, rekreacyjnej jazdy. Ich skorupa powinna być szersza od stopy od: 5 do 7 mm. Do tej grupy należą m.in. modele: Fischer My Cruzar, Fischer My Hybrid, HEAD Cube.
  2. Średni komfort, czyli buty stworzone dla średniozaawansowanych narciarek. Jeżeli jeździsz na krawędziach i oczekujesz nieco większej kontroli nad nartami, ale nie chcesz całkowicie rezygnować z wygody radzimy wybrać np. buty Fischer My RC Pro.
  3. Pełna kontrola będzie potrzebna narciarkom, które lubią dynamiczną, szybką jazdę. Jeździsz bardzo technicznie i zależy Ci na pełnym panowaniu nad nartami podczas skrętów? Sugerujemy wybrać buty, których wewnętrzna skorupa będzie równa szerokości stopy lub maksymalnie 3 mm szersza. Przykładowe modele to Fischer My Ranger i Fischer Podium                                                                     

Jak dobrać rozmiar butów narciarskich?

Na początek musimy zmierzyć rzeczywistą długość stopy z dokładnością co do milimetra (np. 25,2; 25,8 cm). Rozmiarówka niektórych producentów (np. Fischer i HEAD obejmuje również połówki rozmiarów). Aby prawidłowo zmierzyć długość i szerokość stopy, kładziemy ją na kartce papieru, a następnie za pomocą ołówka obrysowujemy jej kształt. Ważne, żeby nie obciążać stopy całym ciężarem ciała. Jeżeli lekko uniesiemy wewnętrzną krawędź stopy, otrzymamy kształt najbardziej zbliżony do pozycji i kształtu stopy podczas jazdy na nartach.  Mocno obciążona stopa może być szersza nawet o 0,5 cm i wtedy otrzymamy inny wynik - bardziej dopasowany do butów pełen komfort niż pełna kontrola. Od zmierzonej szerokości stopy powinniśmy odjąć ok. 2 mm i wybrać otrzymaną wartość wśród dostępnych u producenta.  Przymierzając buty narciarskie powinniśmy czuć, że są one trochę za ciasne (nawet jeżeli mamy preferencję pełny komfort. Następnie spinamy klamry, odchylamy się do przodu (imitując pozycję ciała podczas zjazdu na nartach). Buty narciarskie wcale nie muszą, a nawet nie powinny być wygodne!  Jednak, jeżeli po zrobieniu kilku kroków w dobrze spiętych butach wyraźnie czujemy, że but jest za krótki, wtedy warto przymierzyć but o pół rozmiaru większy.

Zobacz
Komentarze (0)