Cholesterol - dieta i leczenie
Poziom cholesterolu we krwi powinien być regularnie sprawdzany. Zbyt wysoki zawsze będzie zwiększać ryzyko wystąpienia miażdżycy, która powoduje zatkanie naczyń krwionośnych, a nieleczona może zakończyć się nawet zawałem czy udarem. Poziom cholesterolu spokojnie da się jednak szybko i naturalnie obniżyć. Zanim sięgnie się w tym celu po specjalne leki na cholesterol, warto wypróbować dietę opartą na kilku kluczowych zasadach.
Dieta na obniżenie poziomu cholesterolu
Cholesterol bierze się zwykle z tłuszczów nasyconych, występujących wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego (nie ma ich w tłuszczach roślinnych). Warto więc ograniczyć spożycie mięsa, serów oraz tłustego nabiału. Jajka można jeść, ale z nimi też nie należy przesadzać, trzymając się tego, by spożywać maksymalnie kilka ich sztuk na tydzień (koniecznie w formie gotowanej na miękko). Najbardziej wartościowym źródłem zdrowych tłuszczy będą natomiast oleje roślinne, siemię lniane, ryby oraz orzechy.
Aby codziennie wprowadzać do organizmu odpowiednią dawkę zdrowych tłuszczy, warto trzymać się specjalnych dietetycznych zaleceń. Świeże ryby powinny być jedzone przynajmniej dwa razy w tygodniu. Na jedną ich porcję złoży się ok. 150 gramów mięsa, które powinno podać się w formie upieczonej bądź ugotowanej na parze (nie wolno smażyć). Każdego dnia należy sięgnąć po przynajmniej jedną garść orzechów, dodając je do sałatki, owsianki albo zjadając solo. Potrawy należy uzupełniać olejami roślinnymi. Najzdrowsze z nich to olej rzepakowy, olej lniany oraz oliwa z oliwek bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3.
Zdrowe żywienie, prowadzące do naturalnego obniżenia poziomu cholesterolu we krwi, powinno uwzględniać rezygnację ze słodyczy, produktów wysoce przetworzonych, chipsów oraz alkoholu. Warto też ograniczać sól, która źle wpływa na krążenie. Świetnie zastąpią ją różne delikatne przyprawy oraz świeże zioła, bogate w liczne antyoksydanty, będące naturalnym wzmocnieniem dla całego układu krwionośnego.
Inne naturalne metody lecznicze
Oczywiście w momencie, gdy poziom cholesterolu drastycznie wzrasta i jest już związany z rozwijającą się miażdżycą, podwyższającą ryzyko zawału lub udaru, konieczne może okazać się zastosowanie specjalnych leków na cholesterol. Nie należy się przed nimi wzbraniać. Jeżeli lekarz przepisuje je pacjentowi, ten pacjent powinien je oczywiście zażywać. W tym samym czasie, podczas stosowania kuracji farmakologicznej, można natomiast stosowa różne inne metody na naturalne obniżenie cholesterolu we krwi.
Olbrzymi potencjał leczniczy kryje się bowiem w różnego rodzaju ziołach. Szczególnie korzystne działanie na poziom cholesterolu ma chociażby ostropest plamisty, który ponadto odpowiada za regenerację wątroby i pilnuje odpowiedniego poziomu glukozy oraz lipidów we krwi. Na obniżenie cholesterolu zadziałają także kozieradka pospolita, imbir, lucerna oraz zwykły czosnek. Te produkty powinny gościć w menu każdego dnia.
Zostaw komentarz