Piłka nożna

Zakup butów piłkarskich – na co zwrócić uwagę?

Redakcja 4sport.net.pl

Piłka nożna to wymagający sport. Dobra kondycja i regularne uczęszczanie na treningi są niezbędne, aby osiągać zadowalające wyniki podczas rozgrywek, jednak to dopiero połowa sukcesu. Jeżeli chcemy podejść do tematu całościowo i z pełnym zaangażowaniem, nie możemy zapominać o profesjonalnym stroju piłkarskim. Dzięki jego starannie dobranym elementom podwyższymy komfort naszej gry oraz zminimalizujemy ryzyko kontuzji.

Prawdopodobnie tym najbardziej charakterystycznym elementem stroju piłkarskiego i jego największym wyróżnikiem będą właśnie buty piłkarskie. Sprawdźmy, co kryje się za tą nazwą oraz jak powinniśmy dobrać tego typu obuwie, aby pewnie przemierzać murawę. 

Nawierzchnia to wyznacznik

Niestety, nie istnieje jeden uniwersalny model butów do gry w piłkę nożną, który sprawdzi się we wszystkich warunkach i na każdym podłożu. Podstawowym pytaniem, na które musimy sobie odpowiedzieć, to gdzie najczęściej będziemy rozgrywać mecze. A możliwości jest kilka. Jeżeli będzie to naturalne trawiaste podłoże, suche i niezbyt twarde, wówczas najlepszą opcją będą lanki. Rodzaj gumowych korków, które zostały umieszczone na ich podeszwie, gwarantują najlepszą przyczepność i stabilność. W przypadku bardzo twardego podłoża czy sztucznej murawy powinniśmy wybrać turfy. Korki umieszczone na ich podeszwie są o połowę mniejsze niż w tradycyjnych modelach. Idealnie sprawdzą się do rozgrywek w mniej sprzyjających warunkach, na przykład podczas opadów deszczu czy śniegu, zapewniając odpowiednie przyleganie do powierzchni i minimalizując ryzyko poślizgu. Żadnego z wymienionych modeli butów piłkarskich nie włożymy jednak do gry na sali sportowej, groziłoby to bowiem kontuzją, a także uszkodzeniem parkietu. Do treningu wewnątrz obiektów sportowych musimy sprawić sobie halówki. Jest to obuwie niezwykle lekkie i zwiększające naszą szybkość na boisku. Warto wybrać model z jasną podeszwą, który nie będzie pozostawiał smug na posadzce. 

Materiał a rodzaj stopy

Jeżeli swoją stopę możesz określić jako wąską, wówczas najlepiej sprawdzi się obuwie z materiałów syntetycznych. Jest ono dość sztywne, nie ulega zniekształceniom czy deformacjom, dzięki czemu daje pewność, że posłuży na długo i zawsze pozostanie dopasowane i odpowiednio przylegające. Kiedy już zdecydujemy się na ten typ materiału, to musimy wiedzieć, że nasze buty będą też nieco lżejsze i zdecydowanie łatwiej będzie je pielęgnować oraz utrzymywać w czystości. Alternatywą dla nich są buty piłkarskie wykonane ze skóry naturalnej. Dzięki swojej rozciągliwości i elastyczności odpowiednio dopasują się do większych i szerszych stóp. Niestety czasami mogą się nadmiernie rozejść podczas długotrwałego użytkowania, dlatego zawsze warto wybierać minimalnie mniejszy rozmiar. Skóra jest też materiałem wymagającym starannej i odpowiedniej pielęgnacji. Jeżeli zadbamy o regularne czyszczenie, impregnowanie i pastowanie naszych korków, wówczas możemy mieć pewność, że posłużą nam na długie lata. Zdecydowanie nie jest to jednak opcja dla leniwych.

Kiedy będziemy mieli pewność, jaki model butów piłkarskich będzie dla nas najodpowiedniejszy, możemy przejść o krok dalej i skompletować pozostałe elementy stroju piłkarskiego – a kolejne kroki postawimy już na murawie.

​Artykuł sponsorowany

Zobacz
Komentarze (0)