Siatkówka

Kariera siatkarska - czy warto?

Redakcja 4sport.net.pl

W czasach, gdy to polscy reprezentanci wygrali siatkarski Mundial, bez wątpienia wielu młodzieńców zechce wejść w buty i przejąć rolę następców Wlazłego, Winiarskiego czy Miki. Jednak czy jest to droga usłana różami? Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać w Polsce profesjonalnym siatkarzem i na jakie pieniądze można liczyć grając w najwyższych ligach?

Jeśli chodzi o popularność sportu w Polsce, to siatkówka jest w samym czubie tabeli. To również rywalizacja, w której nasi rodacy osiągają liczne triumfy. Teraz bez poczucia mniejszości wobec świetnych zespołów z innych państw, możemy śmiało wykrzyczeć – „to nam przysługuje numer jeden na świecie, gra dla nas najlepszy zawodnik mistrzostw świata, jesteśmy dominatorami w siatkówce!”. Siatkówka jest sportem, w który powinno się inwestować środki. To dyscyplina, którą uprawiać chce coraz więcej młodych ludzi. To nie powinno nikogo dziwić, skoro na horyzoncie jawią się ogromne sukcesy.

W jakim wieku zacząć i jakie poczynić pierwsze kroki?

W zasadzie odpowiedź jest taka, jak w przypadku większości sportów – tak wcześnie jak się da. Kluczowe są fizyczne atrybuty dziecka. Ogromne znaczenie może grać wzrost, jednak nie jest to warunek konieczny. Nawet mikry, mierzący zaledwie 165 centymetrów wzrostu Irańczyk Farhad Zarif Ahangaran robi karierę w siatkówce. Jeśli chcemy, by dziecko już od najmłodszych lat zdobywało sportowe obycie, to powinniśmy pomyśleć o zapisaniu młodzieńca do Szkolnego Klubu Sportowego. Popularne SKSy to pozalekcyjne zajęcia dla osób przejawiających talent do sportu. Inną opcją są szkoły i klasy sportowe, oferowane przez poszczególne podstawówki. Tutaj liczba godzin lekcyjnych WF-u znacząco wzrasta, co ma z kolei wpływ na rozwój atrybutów fizycznych dziecka i sprawia, że dla młodych adeptów częsta aktywność fizyczna jest zupełnie naturalna.

Co poza WF-em?

Siatkówka w polskich szkołach jest bardzo popularna. To jedna z ulubionych dyscyplin nauczycieli, którzy na ćwiczenie poszczególnych elementów siatkarskiego rzemiosła poświęcają sporo godzin, dzięki czemu bez problemów mogą wypatrzeć tych co bardziej utalentowanych uczniów. Gdy dziecko w pierwszych latach treningu wykaże talent, to warto zastanowić się nad dalszą sportową edukacją w gimnazjum i liceum. W szkołach sportowych młodzieńcy mają szanse w zasadzie codziennie trenować na wysokim poziomie pod okiem wykwalifikowanych szkoleniowców, a do tego dziecko może wybrać swoją ulubioną dyscyplinę. Osoba zdecydowana na siatkówkę wybiera taki właśnie profil klasy i rozwija konkretne atrybuty niezbędne w tym sporcie. Łatwiejsze jest wówczas także łączenie tradycyjnej nauki z zajęciami sportowymi. Choć nie rezygnuje się w szkołach sportowych z podstawowej edukacji, to dzieci są traktowane bardziej ulgowo.

A dlaczego nie klub sportowy?

Jeśli nie chcemy by nasze dziecko chodziło do szkoły sportowej, to warto rozważyć klub. W takiej organizacji powstają zespoły sportowe dla wielu popularnych dyscyplin. Tutaj młodzi zawodnicy rozwijają się nie tylko poprzez regularnie treningi, ale także poprzez współzawodnictwo w różnego rodzaju turniejach. Dla młodych zawodników bardzo ważne jest, aby zwiększać swoje umiejętności także podczas stresując rywalizacji „o coś”, jak ma to miejsce w przypadku zawodów.

Oczywiście warto najpierw sprawdzić, na jaki sport zorientowany jest dany klub. Może być tak, że w danym miejscu skupia się tylko na jednej dyscyplinie, a brakować może sekcji juniorskiej. W przypadku siatkówki nie powinno być jednak większego problemu – w zasadzie każdy wielosekcyjny klub ma w swoich zasobach zespół siatkarski, a w Polsce można znaleźć niespełna 500 takich klubów, z czego największy procent stanowią zespoły ze Śląska.

Trening na siłowni

Hektolitry potu na treningach

Zawodowi siatkarze raczej nie imponują ogromnymi mięśniami. Czy taka budowa sylwetki świadczy o tym, że siatkarskie treningi to bułka z masłem? Nic z tych rzeczy! Zanim ktoś podejmie się treningów siatkarskich na wysokim poziomie, musi najpierw poznać szczegóły dotyczące fizycznych treningów siatkarzy. Profesjonalny zawodnik musi odpowiednio rozwijać się siłowo, a przy tym być niezwykle skoordynowanym ruchowo, mimo wysokiego wzrostu. Stąd też często mówi się, ze podstawą dla każdego siatkarza są wizyty na siłowni. Trening to tylko jedna rzecz, bo to tego dochodzi niezwykła dbałość o codzienne menu. Na formę siatkarzy wpływa także regularny, długi sen. Nie można przy tym zapominać o trenowaniu poszczególnych aspektów siatkówki, na które zawodnicy poświęcają wiele godzin.

Chcąc wystąpić z orzełkiem na piersi w pierwszej reprezentacji siatkówki, należy pomyśleć o jak najszybszym rozpoczęciu siatkarskich treningów. Nie ma jednak takiej sytuacji, by było już za późno na start siatkarskiej przygody. Wystarczy spojrzeć na Piotra Nowakowskiego, który na poważnie zaczął trenować siatkówkę dopiero w szkole średniej.

Na jakie kwoty mogą liczyć najlepsi siatkarze?

W siatkówce, tak jak i w innych popularnych sportach, żeby dobrzeć zarobić, trzeba też dobrze grać. Dołączyć do topowego zespołu, popisywać się zasobem umiejętności na międzynarodowych zawodach i zdobywać kolejne medale.

Sama premia FIVB za wygranie Mundialu to około 500 tysięcy polskich złotych. Z dodatkowo wyróżnienia może cieszyć się Mariusz Wlazły, czyli najbardziej wartościowy gracz turnieju. Tytuł ten wyceniony został na równowartość 100 tysięcy złotych. Pozostali zawodnicy mogą liczyć na dodatkowe benefity od sponsorów polskiej siatkówki. Jak łatwo się jednak domyślić, kwoty te owiane są tajemnicą.

Najlepsi klubowi siatkarze zarabiają nawet ponad milion złotych rocznie. Na pierwszy rzut oka wygląda to jak ogromna kwota, jednak jest ona usprawiedliwiona poprzez nieprzeciętny talent poparty ciężką pracą i liczne wygrane na różnych szczeblach.

Jednak takie kwestie jak mistrzostwo czy królewskie gaże to dopiero zwieńczenie siatkarskiej przygody. Zanim do tego dojdzie, trzeba spędzić setki godzin na hali i poświęcać się dla siatkówki. Jednak dla potencjalnych korzyści warto zdecydować się na te wyrzeczenia i zostać profesjonalnym siatkarzem!

Zobacz
Komentarze (0)