Zdrowie

Objawy uzależnienia – jak je rozpoznać?

Redakcja 4sport.net.pl

Uzależnienie to choroba, której nie możemy bagatelizować. Co najgorsze, ciężko ją całkowicie wyleczyć i bardzo często prowadzi ona do śmierci. Osoby uzależnione nie przyznają się do tego, że tracą władzę nad swoim życiem. Ich zachowanie jest uzależnione od substancji psychoaktywnych lub też muszą oni wykonywać dane czynności, aby poczuć się lepiej. Czynności te stają się nawykiem, do którego regularnie powracamy i większość życia na nim koncentrujemy.

Uzależnienie następuje stopniowo, jego rozwój jest powolny, a objawy nie wskazują od razu na nałóg. Może być on mylony ze sprawianiem sobie przyjemności „od czasu do czasu”. Uzależnienia możemy podzielić na fizyczne i psychiczne. Jakie nałogi należą do najczęstszych w dzisiejszych czasach i jakie są ich objawy?

Objawy uzależnienia od alkoholu

Alkoholizm jest to przewlekła choroba, która powoduje wiele niebezpiecznych dla zdrowia i życia powikłań. Gdzie znajdujemy jej korzenie? Na jej występowanie u danego człowieka mogą mieć wpływ czynniki biologiczne, genetyczne, środowiskowe. Alkohol działa destrukcyjnie nie tylko na konkretną osobą, która go spożywa w nadmiarze, ale też na jej najbliższe otoczenie.

Zobacz również: Definicja alkoholizmu  - czym jest uzależnienie od alkoholu?

Do najbardziej charakterystycznych objawów należą: częstsze niż zwykle spożywanie napojów alkoholowych; alkohol staje się nie tylko dodatkiem do spotkań towarzyskich, ale lekiem na codzienne problemy; odczuwamy frustrację i złość, gdy nie możemy się napić; spożywamy alkohol w sytuacjach, gdy nie możemy być pod jego wpływem – w pracy, podczas jazdy samochodem, karmienia dziecka, itp.; otoczenie zauważa nasze zmiany w zachowaniu i ostrzega przed nałogiem; coraz częściej posiadamy „dziury w pamięci”.

Objawy uzależnienia od komputera

Uzależnienie od komputera dotyka zwłaszcza ludzi młodych. Na początku zaczyna się od coraz częstszego używania komunikatorów internetowych i grania, do tego stopnia, że często osoba uzależniona nie potrafi podołać codziennym obowiązkom, nie przesypia nocy, pogrąża się w świecie wirtualnym i traci kontakt z rzeczywistością. Najgorsze, że sam uzależniający nie kontroluje czasu i godziny spędzone w sieci, wydają mu się minutami.

Człowiek, uzależniony od komputera, często boryka się z zaburzeniami lękowymi, które łagodzi, spędzając czas w Internecie – wtedy jest podekscytowany i pobudzony. Jego myśli stale krążą wokół wydarzeń z sieci. Staje się nerwowy, kiedy nie ma okazji do wyrzucenia swoich emocji za pomocą komputera. Taka osoba miewa problemy z nawiązywaniem normalnych kontaktów, ponieważ jest przyzwyczajona do wirtualnych znajomości. W życiu codziennym może używać specyficznego słownictwa, znanego tylko graczom i osobom siedzącym w „Internetach”. Poważnymi skutkami nadmiernego korzystania z komputera są przede wszystkim: pogłębienie wady wzroku oraz zanik mięśni.

papieros

Objawy uzależnienia od marihuany i nikotyny

Bardzo często spotykanym dziś nałogiem jest uzależnienie od marihuany i nikotyny. Typowe objawy to zaburzenia lękowe, nerwowość, drażliwość. Marihuana wpływa na centralny układ nerwowy, najmocniejsze działanie posiada składnik psychoaktywny – THC. Gdy dostarczamy substancję do naszego organizmu podnosi się w nim poziom hormonów szczęścia, czyli endorfin, odpowiedzialnych za dobre samopoczucie. Marihuana wzmacnia odczuwanie bodźców, dlatego wiele ludzi jest bardzo podatnych na jej działanie.

Bardzo niebezpiecznym uzależnieniem jest nikotynizm. Skutkuje on nowotworem płuc oraz jamy ustnej. Może powodować udar mózgu i chorobę niedokrwienną serca. Jest to nałóg, który odpowiada za największą liczbę ofiar śmiertelnych.

Nikotyna to substancja psychoaktywna, która uzależnia bardziej niż alkohol. Tytoń zawiera ogromną ilość niebezpiecznych dla ludzkiego organizmu substancji, takich jak: amoniak, aceton, fenole, kwas glikolowy, tlenek węgla, benzopiren i wiele innych.

Odstawienie nikotyny bardzo oddziałuje na organizm danego człowieka, ponieważ zaburza jego normalne funkcjonowanie. Marihuana nie wywołuje takich reakcji fizycznych, zostawia jednak duże piętno na psychice uzależnionego. Dowiedz się więcej na narkomanizm.pl

Objawy uzależnienia od amfetaminy

Amfetaminy to grupa środków psychoaktywnych. Są one pochodnymi fenylopropylanu. W przeciwieństwie do kokainy, mogą one powodować długotrwałe pobudzenie. Kiedyś stosowano je w medycynie, jako środki odchudzające dla osób borykających się z otyłością, jak też przez sportowców, jako środki dopingujące. Dziś tylko w niektórych krajach stosuje się ją podczas leczenia, np. zespołów hiperkinetycznych u dzieci. Jak rozpoznać, gdy ktoś używa amfetaminy? Charakteryzuje go przewrażliwienie i nerwowość, jego samopoczucie jest niestabilne, ma stany lękowe, problemy z wagą (szybkie chudnięcie), rozszerzone źrenice, kłopoty ze snem. W zależności od spożytej dawki mogą występować następujące skutki (przez około 2-3h): nagłe pobudzenie, przyspieszona akcja serca i szybszy oddech, podwyższone ciśnienie krwi, brak apetytu, odczuwanie suchości w ustach.

Amfetaminę można przyjmować dożylnie, wdychać ją drogą oddechową czy spożywać drogą pokarmową. Sposób dożylni i palenie dają szybki efekt euforii, podana doustnie i donosowo ma słabsze działanie.

Zobacz
Komentarze (0)