Zdrowie

PRACA ZDALNA A NASZE ZDROWIE

Redakcja 4sport.net.pl

Nic bardziej pięknego...budzisz sie rano, włączasz ekspres do kawy, jeszcze w piżamie odpalasz komputer i już jesteś w pracy. Wydawałoby się stan idealny - z pozycji leżącej zajmujesz miejsce na kanapie w pozycji półleżącej, kubek gorącej kawy i można zacząć pracować. Tylko czy, aby na pewno ten rodzaj pracy jest taki idealny? Szczególnie dla naszego ciała? Kręgosłup i dłonie chyba najbardziej odczuwają kilkugodzinne trwanie w jednej pozycji - dosłownie palący ból pleców, drętwienie rąk, mrowienie dłoni...Wiesz, że nie musi tak być? Możesz wprowadzić udogodnienia, wystarczy kilka „gadżetów”, żeby praca zdalna była naprawdę przyjemna, a przede wszystkim żeby przynosiła korzyści nie tylko w postaci przelewu na konto ;) lecz także zdrowotne!

PIŁKA DO SIEDZENIA, PODUSZKA DO SIEDZENIA CZY DYSK SENSORYCZNY?

    Piłka zazwyczaj kojarzy się z meczami piłki nożnej może siatkówką, ale nie z siedzeniem. Otóż, warto zmienić postrzeganie piłki tylko jako elementu gier i zabaw. Piłka do siedzenia Pezzi SitSolution ma zbawienny wpływ na nasz kręgosłup. Genialne rozwiązanie - piłka do siedzenia to takie nowoczesne krzesło - miękkie, niezwykle wygodne i mające niezaprzeczalną przewagę nad klasycznym siedziskiem - aktywuje mięśnie i prowokuje do zachowania prawidłowej postawy. Non stop. Kiedy tylko przekonasz się, że piłki do siedzenia to nie jakieś ekstrawaganckie wydziwianie, pożegnasz się na zawsze ze swoim ulubionym krzesłem, któremu jedyne co zawdzięczasz to ciągłe napięcie w kręgosłupie. Teraz możesz urządzić sobie wyjątkowe miejsce do ergonomicznej pracy w domu, piłka do siedzenia w biurze, a także w domu...po prostu przy biurku!

    No dobrze, ale może nie każdy polubi siedzenie na piłce? I co wtedy? Możesz czuć się pozbawiony możliwości do poprawienia komfortu pracy. Spokojnie, z pomocą spieszy Pezzi Fit-Sit, czyli dyskretna poduszka do siedzenia, którą wystarczy nałożyć na klasyczne krzesło. Poduszka do siedzenia wspomaga utrzymanie prawidłowej postawy, wymusza ona odruch autokorekcji postawy odciążając tym samym odcinek lędźwiowy kręgosłupa, a co za tym idzie - eliminuje ból wywołany nieprawidłową pozycją. Stopień twardości poduszki Fit-Sit można bardzo łatwo regulować spuszczając z niej powietrze lub dopompowując ją.

    Kolejną propozycją zamiast piłki do siedzenia jest dysk sensoryczny TOGU Dynair senso, który ma gładką powierzchnię z jednej strony, z drugiej zaś wyposażony jest w wypustki sensoryczne, które wpływają na pobudzenie stref reflektorycznych - precyzując - wysyłają informację za pośrednictwem naszego układu nerwowego do kręgosłupa i mięśni, że należy przyjąć inną, tj. prawidłową pozycję. Wypustki poprawiają również krążenie krwi oraz rozluźniają mięśnie. Beret PINOFIT w odróżnieniu od swojego poprzednika jest gęsto pokryty wypustkami z obydwu stron, z kolei poduszka sensoryczna Pezzi Activa Disc obie strony ma gładkie. Wszystkie poduszki do siedzenia łączą w sobie niemal te same cechy, a główną z nich jest prawidłowa postawa oraz niwelowanie bólu pleców podczas siedzenia.

    A CO Z DŁOŃMI I NAGDARSTKAMI?

    Dużo mówi się o zwyrodnieniach i bólach kręgosłupa, a zupełnie gdzieś na końcu czarnej listy skutków siedzenia przy biurku są nadgarstki i dłonie. Okazuje się, że dolegliwości bólowe tychże części naszego ciała są dość powszechne. Czynników, które odpowiadają za te przypadłości jest wiele, przede wszystkim wiek, upośledzenia stawów, stany zwyrodnieniowe kości, nadwyrężenia oraz urazy. Ból w okolicy nadgarstka może być wynikiem skręcenia, zwichnięcia czy złamania. Nadgarstek może boleć z nadwyrężenia, które jest wynikiem, np. dźwigania dużych ciężarów czy właśnie długotrwałego pisania na klawiaturze. Co może nam pomóc w niwelowaniu bólu? Czy są jakieś ćwiczenia nadgarstków? Oprócz wolniejszego pisania na klawiaturze, zrezygnowania z treningów przekraczających nasze możliwości czy unikania dźwigania zbyt ciężkich przedmiotów warto zastosować każdego dnia kilka łatwych ćwiczeń. Pomocne będą w tym przypadku piłeczki do ćwiczeń dłoni Handmaster. Wystarczy chwycić piłkę do ręki i zaciskać ją. Dłoń w uścisku należy utrzymać przez kilka sekund, a następnie ją rozluźnić. Czynność tą powtarzajmy 10 razy, później zmieńmy rękę. Warto tą serię ćwiczeń powtórzyć 3 razy.

    Trening dłoni i palców pozwoli nam rozciągnąć mięśnie, wzmocnić i rozluźnić nadgarstki oraz złagodzić istniejący ból.

    CZAS NA ZDROWY RELAKS.

 

    Praca pracą, ale warto zrobić sobie krótką przerwę...może na ćwiczenia? Skoro dzisiaj na pierwszym planie mamy piłki, to kontynuujmy ten temat ;)

    Piłki gimnastyczne - sama nazwa sugeruje co mamy z nimi zrobić. Tak. Gimnastykować się! Piłka gimnastyczna jest przyrządem uniwersalnym, z którego może skorzystać każdy, służą do treningu ogólnorozwojowego, poprawiają funkcję równoważną ciała. Poprzez odpowiednie ćwiczenia umożliwiają wzmocnienie mięśni grzbietu, zwiększenie ruchomości w stawach, poprawiają kondycję fizyczną i koordynację ruchową, charakteryzuje się szerokim spektrum zastosowania i pozwala na „zabawowe” podejście do treningu. Zestaw ćwiczeń można dobrać ze względu na stopień sprawności czy stopień zaawansowania.

 

    Pamiętajmy, aby nasza praca była ergonomiczna sami musimy o to zadbać szczególnie w tych czasach, gdzie praca zdalna zdobywa coraz większą popularność. Zdrowie mamy tylko jedno!

Artykuł partnera

Zobacz
Komentarze (0)