Inne

Deskorolka elektryczna, alternatywa dla klasycznych desek

Redakcja 4sport.net.pl

Pierwsze deskorolki pojawiły się już w połowie poprzedniego wieku. Najpierw były popularne w Ameryce, później moda na tego rodzaju sprzęt rozpowszechniła się także w Europie. Dziś deskorolki przybierają coraz to ciekawsze formy, byle tylko zachęcić dzieci i młodzież do zabawy na świeżym powietrzu. Dużym zainteresowaniem cieszą się np. fiszki czy nowoczesne waveboardy, ale i nie tylko. Deskorolka elektryczna to marzenie coraz większej grupy młodocianych entuzjastów skateboardingu. Co warto o nich wiedzieć?

Deska elektryczna zwana jest także hoverboardem lub po prostu jeździkiem. Niektórzy używają wobec niej także określenia mini segway. To prosty i stosunkowo niewielki pojazd dwukołowy (lub ewentualnie czterokołowy – choć wówczas nazywa się go teslaboardem), który zazwyczaj osiąga prędkość do 20 km/h, ale można zaopatrzyć się także w modele o prędkości maksymalnej około 40 km/h. Nie posiada kierownicy, a jedynie składa się na z dwóch połączonych podestów, na których umieszcza się stopy. Co ważne podesty te mogą poruszać się niezależnie od siebie. Aby pojazd wprowadzić w ruch, wystarczy nachylić podesty do przodu lub do tyłu, w zależności od kierunku, w jakim użytkownik chce się udać. Deska elektryczna może także skręcać. Nie posiada natomiast oddzielnego hamulca – proces hamowania następuje w wyniku zmniejszenia nachylenia podestów.

Na co zwrócić uwagę, kupując deskę elektryczną?

Deskorolka elektryczna może kosztować kilkaset złotych lub nawet kilka tysięcy. Wszystko zależy od tego, z jakich materiałów jest wykonana i jak szybko można na niej jechać. Warto także mieć świadomość, że na rynku znaleźć można modele przeznaczone dla dorosłych, a nie tylko dla dzieci. Zakup deski wyposażonej w silnik akumulatorowy nie jest łatwym zadaniem, jednak warto wcześniej przyjrzeć się kilku kwestiom, aby ostateczne podjąć słuszną decyzję. O czym pamiętać, zaopatrując się w deskorolkę elektryczną?

  1. Maksymalna prędkość – to ona mówi o tym, jak szybko może poruszać się dany model deski elektrycznej. Dzieciom poleca się deski o niższych prędkościach maksymalnych, bardziej bezpieczne.
  2. Zasięg – o tym, jak daleko pojedzie deska elektryczna na pełnym doładowaniu, decyduje pojemność akumulatora. Zazwyczaj deski tego rodzaju mogą przebyć kilkadziesiąt kilometrów.
  3. Nośność – maksymalna waga użytkownika dla danej deski jest szczególnie ważna w przypadku osób dorosłych, jednak także warto zwrócić uwagę na tę wartość, jeśli kupuje się deskę dla dziecka.
  4. Czas ładowania – im będzie krótszy, tym lepiej. Wówczas szybciej będzie można rozpocząć jazdę.
  5. Moc – im większa, tym pozwoli deskorolkarzowi osiągać lepsze prędkości. Nie powinna być zbyt duża w przypadku desek dla mniejszych dzieci.
  6. Koła – najlepiej, jeśli będą to gumowe koła bieżnikowane. Do jazdy po płaskim terenie wystarczą mniejsze kółka, do jazdy w terenie przydadzą się większe produkty.
  7. Wyświetlacz – powinien wyraźnie wskazywać poziom naładowania baterii. Najczęściej jest w formie wskaźnika LED.

Dodatkowe wyposażenie desek elektrycznych

Deskorolka elektryczna może być także sterowana poprzez specjalny pilot. Niektórzy producenci oferują nawet aplikacje na smartfony, które pozwalają kontrolować urządzenie. Ponadto na rynku pojawiły się modele desek z siedzeniem, jednak nie zyskały one takiej popularności jak klasyczne hoverboardy. Deska elektryczna z uchwytem może i pomaga w sterowaniu sprzętem i utrzymaniu równowagi, ale bliżej jej do segwaya niż do deskorolki.

Deskorolka elektryczna to wspaniały gadżet dla dzieci i dorosłych. Pozwala na szybkie i wygodne przemieszczanie się. Warto jednak pamiętać, że jazda na tego typu sprzęcie wymaga wprawy, więc należy uważać na dzieci, zwłaszcza młodsze, które po raz pierwszy będą korzystać z takiego produktu.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz
Komentarze (0)